ROOT 2020

ROOT 2020 Robotik Kodlama Online Turnuvası

ROOT (Rokodemi-Robotistan Online Turnuvası), Rokodemi tarafından düzenlenen ve Robotistan tarafından desteklenen robotik kodlama konularını da içeren STEM ağırlıklı bilgi ve beceri yarışmasıdır.

Yarışma adresi:

https://www.rokodemi.com/root


Yarışma ile ilgili detayların anlatıldığı canlı yayınlar:

https://www.youtube.com/watch?v=A1a_yHzKtDQ
https://www.youtube.com/watch?v=98aod50HMTY

Yarı final için bilgilendirme yayını linki.

https://youtu.be/1UZ5_RKULUs

Arduino Öğreniyorum

arduino

Arduino Nedir?

Eğitim amaçlı robot setlerinden biridir. Öğrenilmesi kolaydır. Farklı yaş gruplarında öğretilebilen elektronik donanım ve yazılım temelli bir geliştirme platformudur. Akıllı sistemler/projeler tasarlanıp kodlanabilir.

Resmi web sitesi arduino.cc ‘den gerekli yazılımlar indirilip kullanılabilir ve Arduino kullanım bilgilerine ulaşılabilir.

tinkercad.com ile Robotik Kodlamayı Kolayca Öğrenin.

Arduino’yu öğrenmek şimdi daha kolay! tinkercad.com sitesindeki sanal sınıfa katılın. Arduino ile elektronik bileşenleri kontrol edin. Tasarlayın ve kodlayın. Simülasyonu Başlat özelliği ile tasarım ve/veya kodlamanızı test edin. Çalıştırın.

Arduino Dersleri” bölümündeki sunuyu açın, tinkercad.com sınıflarına nasıl katılacağınızı öğrenin. Tinkercad.com sınıf kodları yazılmıştır.

|K9A: Y3ZR 7NTT YZ42 |K9B: 58SZ K31Z FL2F 
|7A: 8775 KFJX QQGG |7B: 8TTC ZPFD GG6Z |7C: C2JZ 5J16 I3FZ

Arduino Nedir? Arduino’yu Nasıl Öğrenirim?

01 Arduino Kurs | Seviye Başlangıç

Arduino’ya yeni başlayanlar, tinkercad.com ortamında çalışarak öğrenin.

Arduino öğrenmeye başlamak, Arduino bilginizi geliştirmek ve proje yapmak için gerekli olabilecek online web sitelerini derledim.

03 WOKWI

Online IoT proje simülatörü

Online IoT proje simülatörü. Arduino Uno, Arduino Mega, EPS32, Arduino Nano, Rasperry Pi Pico, MicroPython on ESP32 kartlarını kullanabilirsiniz. Google hesabınız ile giriş yapabilirsiniz. Yaptığınız projeler hesabınızda kayıt edilecektir. Ücretsiz bir platform. Ayrıca projelerinizi paylaşabilirsiniz.

Potansiyometre kullanımını anlatan dersi izleyin, tasarlayın ve çalıştırın.

Uzaktan kumanda kullanımını projesini yapın, test edin.

06 Arduino Uygulama Örnekleri

NeoPixel LED uygulamaları Videolarını İzleyin.
Video 01: NeoPixel LED uygulamaları
Video 02: NeoPixel LED uygulamaları

Arduino Nedir?

Arduino bir G/Ç kartı ve Processing/Wiring dilinin bir uygulamasını içeren geliştirme ortamından oluşan bir fiziksel programlama platformudur. Arduino tek başına çalışan interaktif nesneler geliştirmek için kullanılabileceği gibi bilgisayar üzerinde çalışan yazılımlara da bağlanabilir.