Python Dili Hakkında

python logo
Python Logosu

Etkinlikler ile python programlamayı daha kolay öğrenip farklı konularda yazılım hazırlayabilirsiniz. Makine öğrenmesi (machine learning), web uygulamaları, robot programlama, mobil programlama vb.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ders programlarına göre; programlama eğitimi liselerde Bilgisayar Bilimi Kur 1 ve Bilgisayar Bilimi Kur 2 dersleri ile öğretiliyor. Ortaokullarda ise Bilişim Teknolojileri ve Yazılım (BTY) dersinde verilmektedir.

Popüler programlama dillerini Python, C, C++, C#, Javascript, R vs. olarak belirtelim.

Python Hakkında Kısa Bilgi

Python, öğrenmesi kolay, tamamen özgür ve ücretsiz bir programlama dilidir. Nesnelere dayalı bir dil olup okunabilirliği yüksektir. Python’un dili başka programlama dilleri ile kıyaslandığında, bunun daha az kod ile işlemleri yapmasının mümkün olduğu görülecektir. Python, bütün işletim sistemleri ile uyum içerisinde çalışmaktadır. (Bilgisayar Bilimi Kur 1 MEB Ders kitabından)

Guido van Rossum
Guido van Rossum

Python programlama dili, Hollandalı bilgisayar programcısı Guido van Rossum tarafından yazılmıştır.

python resmi sitesi - pytho.org
Python resmi sitesi – python.org

Python, bir yorumlayıcıdır. Her satır kontrol edilip hata yoksa çalıştırılır. Kod satırları sırayla işlem görür. Program yazmak için EDİTÖRE, çalıştırmak için YORUMLAYICIYA gerek vardır. Python IDLE hem editör hem de yorumlayıcıdır. Python kodlarını yazıp çalıştırabilirsiniz. Resmi sitesinden (python.org) Python IDLE indirilip kurulabilir.