Web Sayfasını Oluşturun

Web sitenize yeni bir sayfa ekleyin. Adı isletimsistemi.html olsun. Web sayfasını hazırlamada kullanılacak yazı ve görseller altta verilmiştir.

Hedef web sayfası görüntüsü altta verilmiştir. Görüntüyü tıklayıp büyütebilirsiniz.


Görseller

Bu yazıyı kullanın.

Günümüzde en çok kullanılan işletim sistemleri

İşletim Sistemi Nedir?

Şu anda bilgisayarlarda ve akıllı cihazlarda kullandığımız işletim sistemlerini sizin için hazırladık.

Tüm cihazlar üzerinden yapılan istatistiki çalışmalarda ise işletim sistemleri kullanım oranları Aralık 2020 için:

Android: %42

Windows: %32

iOS: %16

Diğer: %10

Windows

İlk defa 1985 yılında Bill Gates ve ortağı tarafından C dili kullanılarak yazılmış işletim sistemidir. Yıllar içinde bir çok kez güncellenmiş ve yakın zamanda son sürümü olan Windows 10 yayınlanmıştır. Dünyada en çok kullanılan işletim sistemi Windows’un önceki sürümlerinden olan Windows 7 dir.

MS DOS

Aslında Windows piyasaya çıkmadan önce donanımların sistemsel çalışmasını sağlayan işletim sistemidir. Windows çıktıktan sonra da bilgisayarın ilk açılışında Ms Dos çalışmaktaydı. 1981 yılında piysaya sunulan işletim sistemi 2000 yılından sonra geliştirilmedi ve tarihe geçmiş oldu.

MacOS

Macintosh işletim sistemi, ilk defa Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından geliştirilen ve 1984 yılında piyasaya sunulan Unix tabanlı işletim sistemidir. Sadece Apple tarafından üretilen bilgisayarlar ile uyumlu çalışan sistem en çok kullanılan 2. işletim sistemidir.

iOS

Apple tarafından ilk defa iphone ile birlikte tanıtılan mobil işletim sistemidir. Bir nevi akıllı telefonlara geçişimizin mobil anlamda ilk adımıdır.

Android

Google tarafından iOS a rakip olmak için geliştirilmiş ve ilk defa 2008 yılında piyasaya sunulmuştur. Hatta Steve Jobs Androd’ in iOs’ tan kopya olarak geliştirildiğini söylemiştir. Şu anda en çok kullanılan mobil işletim sistemidir.

Blackberry

Akıllı telefonlar çıkmadan önce adeta iş dünyasının tek tercihi olan daha sonradan ise çok büyük sıkıntılar yaşayan Blackcberry’ nin kendi telefonlarında kullandığı işletim sistemidir.

Windows Phone
Microsoft tarafından iOS ve Android’ e rakip olmak adına ilk defa 2010 yılında piyasaya sürülen Windows Phone OS, Windows’ un mobil işletim sistemidir.

Pardus
Tübitak tarafından geliştirilen ve 2005 yılında piyasaya sunulan Linux tabanlı işletim sistemidir.

Linux

Linus Torvalds tarafından geliştirilmiş açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.

KAYNAK:
https://www.bilgikilavuzu.com/isletim-sistemi-nedir/