Maker Nedir?

Maker kültürü, teknoloji ile “kendin yap” kültürünün birleşmesinden oluşan, dünyada hızla yayılan bir akımdır.

Her alandaki becerilerinin değeri büyüktür. Kişilerin becerilerini kullanarak ürün ortaya çıkarması dünyada popülerliğini yitirmemiş; aksine artarak “Maker Kültürü” olarak söylenir hale gelmiştir.

Maker Kültürü Nedir?

Dünyada “Maker Kültürü” olarak isimlendirilen ve kişinin becerilerini keşfedip göstermesini anlatan bu hareket her branşta ve konuda yapılabilir: Resim, el sanatları, bilişim dünyası, vb. DIY (Do It Yourself) da “kendi işini kendin yap” felsefesini yaşatır. Her yaştaki kişi maker olabilir.


Robotik Kodlama

Farklı Robotik Setlerle robot dünyasını keşfedin. Akıllı sistemler tasarlayıp kodlayın.https://www.instructables.com

instructables.com

Maker fikir ve projelerinin paylaşıldığı web sitesi. Yüzlerce fikir ve proje bulabilirsiniz. Bir örnek. İlginç, basit ve pratik bir proje (fikir): MouseBot (Fare bir robot gibi çalışıyor.)


3D Tasarım

3B bilgisayar grafiklerinde 3B modelleme, bir nesnenin herhangi bir yüzeyinin matematiksel bir gösterimini üç boyutlu olarak özel bir yazılımla geliştirme sürecidir. Ürüne 3D model denir. 3D modeller ile çalışan birine 3D sanatçısı denebilir. Hayalinizdeki tasarımı yapın ve üretin. 3D Örneklerini inceleyin.


Resim Galerisi

Resim Galerisini inceleyin. Farklı tekniklerle yapılan çalışmaları (çalışmayı yapan kişi/kişilerden izin alarak) sizlerle paylaşıyorum.


El Becerisi Çalışmaları

El becerisiyle yapılmış eşyaları inceleyin. Farklı hayvan figürleri şeklinde yapılmış anahtarlıklar. Yapılışını anlattığım “Evde Anahtarlık Nasıl Yapılır?” isimli yazıyı inceleyebilirsiniz..


makerfaire.com

“Merak, işbirliği ve beceriklilik üzerine kurulmuş bir topluluk. Maker Faire, her yaştan acemi ve uzmanın bir araya gelerek neler yaptıklarını göstermek ve öğrendiklerini paylaşmak için bir araya geldikleri yerdir.”